Водеща новина от Политика

Без палмово масло

У нас, за да стане човек известен, не е необходимо да ходи по въже, да може да прави челна стойка или да прескача летва, поставена на два метра и нещо над земята. Достатъчно е да строши нещо – и веднага се прочува!

Разбира се, не става дума за домашното трошене на чинии при забележка след осмата бира – е, тогава пак ставаш известен, но само на съседа отдолу, който слуша патърдията.
Пък на мен много ми се ще да стана известен – ей така, като ходя по улиците, хората да се обръщат след мен и да казват – това е Онзи, девойки да ме молят за автографи по фланелките си (днешните не си носят листчета, върху които човек да се подписва), в магазина да ми препоръчват по-доброто сирене, без масло от изстискани палми, от телевизиите да ми се обаждат по телефона и да питат бих ли благоволил да отделя минути от скъпоценното си време, за да споделя ценни мисли със зрителите, които да ги издигнат интелектуално и естетически на по-високо ниво…

Тая работа с трошене на чинии не става – нещо по-голямо е необходимо! Но вече всичко по-едричко вече е потрошено, взривено, откраднато, демонтирано, изборът не е голям. Бях хвърлил око на паметника с автомата насред София – хубав паметник, голям – ставаше! Но ме изпревариха – друг кандидат на славата пробута проект да махнат автомата и на неговото място да напишат, че България била над всичко.

Е, сега след него се обръщат, на него дават от хубавото сирене, фейсбукът му ври от вирнати палчета, ние, българите, сме хора патриоти, дай ни на нас палци да вирим и врага да громим виртуално.

Минах онзи ден покрай паметника, огледах го завистливо – няма още табелка "резерве" върху него, но всички знаят, че друг кандидат на славата си го е заплюл все за себе си. Поогледах се – все някое паметниче ще да е останало незаплюто, все още някакъв шанс за творческа изява ще да е останал! Няма да повярвате – видях! Малко по-нататък, в градинката пред Университета! И веднага, без да губя време, се затърчах към кметството.

– Предлагам – рекох, – да разкараме оня паметник на летеца! И на негово място да посадим декоративно храстче!

Изгледаха ме с някакво подозрение.
– Защо?
– Защото… – за малко да им кажа за сиренето. – Защото, първо – той е абсолютно технологически непонятен на младото поколение. Не знам дали сте забелязали какво държи под мишница – перка. Навремето са ѝ казвали пропелер. С това са хвърчали тогавашните самолети. Само че младежта такова не е виждала на живо – сегашните самолети хвърчат без перки!
– Има и витлови – от ония, малките, частните…
– Няма значение – те са изключение от масовия случай. Обърнахте ли внимание и на изключително агресивната поза на фигурата и заплашително вдигнатия юмрук? На това ли му казвате политическа коректност? И към кого е насочена тая агресия? И погледът на летеца, и юмрукът му са насочени към родното българско небе – ето към какво! Вие патриоти ли сте, или майцепродавци?

Знаех си, че това ще ги притесни.
– Ама – заоправдаваха се, – ако сте обърнали внимание, там отстрани има плоча с изписани имена – имената на летците, загинали, докато бранят София от бомбардировките… Това все пак, признайте, до известна степен е патриотично…
Е, сега ги хванах натясно.
– Много хубаво, че ми го припомнихте – точно така стоят нещата. Значи, те са бранили София, така ли? И са хвърчали и стреляли по някакви други самолети, нали? А чии са били те, задавали ли сте си въпроса?
– Е, всички знаят – сконфузиха се.
– И какво – стреляли са по бъдещите ни европартньори и атлантосъюзници!
– Те, едните, вече се брекзитнаха – отбелязаха.
– Няма никакво значение – другите пък сега ще ни продават съвсем нови самолети, правени специално за нас! Цял завод строят заради това! Вие какво – против волята на народа, гласувана от Народното събрание, ли сте?
– Не сме – сетиха се и те, че наесен има избори. – Категорично не сме. Много добра, навременна и политкоректна идея! Изцяло подкрепяме! Как предпочитате – сега ли да викнем телевизиите, или довечера ще правите брифинг?
Момчета и момичета, вие му мислете – аз вече се уредих със сиренето без палмово масло!

Текстът е публикуван в брой 25/2019 г. на списание "Икономист", който може да купите в разпространителската мрежа. Вижте какво още може да прочетете в броя.


Повече новини прочетете в

Новини от Политика

quot;Демократична Българияquot; иска оставката на Стоян Мавродиев и ми...

Оставка на борда на Българската банка за развитие и на отговорните министри заради „корупционна операция“ за 75 млн. лв. поиска...

Япония дарява на България лекарство което дава ефект при пациенти с ко...

Япония планира да даде безплатно на 20 страни, сред които и България, противогрипното лекарство Авиган (Avigan), известно още като Фавипирав...

Уебинар търси отговори на трудните въпроси за последиците от пандемият...

Как ще изглежда света след края на глобалната криза с разпространението на Covid-19? Какви са предизвикателствата и перспективите през малки...

Airbnb набра $1 млрд. в брой

Airbnb е набрала $1 милиард долара ново финансиране, за да може да компенсира вредите от пандемията от коронавирус, разчитайки на повече пар...

Colliers: Близо половината наематели в моловете са спрели да плащат на...

48% от наемателите в молове и ритейл паркове са преустановили плащането на наеми, режийни разходи и на контрагенти. 51% са пуснали служители...

Paysafe направи платформата Skrill безплатна за малки и средни предпри...

Skrill, водеща платформа за специализирани плащания на Paysafe, предлага своя портфейл и услугата Quick Checkout безплатно за малк...

Радев: Дарението има смисъл когато е навреме и далеч от камерите

Президентът Румен Радев също се включи в разразилата се дискусия относно заплатите на хората от властта. След като вчера депутатите дълго сп...

Как пандемията ще се отрази на търговската сделка между Великобритания...

Великобритания окончателно напусна Европейския съюз на 31 януари, но е в преходен период и има краен срок до края на 2020 г., за да приеме с...